Za czyją sprawą?

 W roku bieżącym po raz trzeci podejmujemy się organizacji wydarzenia o tak dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności, które przybliża wiedzę o najważniejszej bitwie morskiej w polskiej historii.
Poprzednie inscenizacje dla upamiętnienia 555 i 556 rocznicy tego wydarzenia, zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie EUREKA i Szkołę Żeglarską "Zielony Rzepa"w Katach Rybackich. Tegoroczna rekonstrukcja jest kontynuacją tamtych działań, nastawionych na atrakcyjny w swej formie przekaz na temat historycznych faktów, nieznanych większości mieszkańców obu regionów. W rolę członków załóg krzyżackich i kaperskich wcielili się wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im T.Kościuszki w Malborku. Korzystaliśmy ze wsparcia Muzeum Zalewu Wiślanego, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Inicjatorzy inscenizacji z 2018/2019 roku znaleźli się w gronie założycieli  Lokalnej Organizacji Turystycznej Zalew możliwości. Dziedzictwo Kulturowe wody z siedzibą w Tolkmicku. Stąd pomysł by inscenizację zorganizować w historycznym miejscu - w gminie Tolkmicko....